V minulom článku sme detailne rozoberali inteligentné osvetlenie kde sme si vysvetlili, že skutočná definícia inteligentného osvetlenia spočíva v jeho samostatnej automatizácií.

Automatizácia, čiže riadenie procesov sa dá dosiahnuť iba pomocou realizácie systémovej inteligentnej elektroinštalácie, do ktorej je možné integrovať skutočne asi všetko. Inteligentná elektroinštalácia umožňuje implementovať do seba nielen riadenie akéhokoľvek osvetlenia, ale aj ovládanie kúrenia a chladenia, ohrev vody, zabezpečovací a ale aj kamerový systém, pričom vznikne jeden kompaktný systém, ako ucelený celok, ktorý budete vedieť ovládať aj cez mobilné zariadenie.

Hneď na úvod, by sme mohli vyvrátiť veľký mýtus, že inteligentná elektroinštalácia je 1x alebo 2x tak drahšia ako klasická elektroinštalácia. To samozrejme platilo pred pár rokmi, ale dnes je to skutočne už len mýtus. Ani Váš telefón spred piatich rokoch, dnes už nemá takú cenu ako kedysi a teoreticky ho možno predáte za zlomok jeho pôvodnej ceny ak vôbec… A o exponenciálnom vývoju technológií je asi aj irelevantné diskutovať. Rozdiel v cene by mohol nastať iba v neštandardných požiadavkách typu riadenia Vášho auto výťahu s Ferrari, či ovládanie zavlažovania zbierky exotických rastlín, alebo riadenie vysúvania televízora z trávnika pri záhradnej párty. Áno, aj takéto prípady sme už pre našich klientov zastrešovali. V týchto uvedených príkladoch je už ale jasný predpoklad, že sa budeme už hýbať vo vyšších cenových kategóriách. Na druhej strane zase treba povedať, že pri klasickej elektroinštalácií sa podobné aplikácie ani nedajú realizovať, možno tak iba o nich snívať…

Aby sme sa zase vrátili nohami na zem, uvedieme jeden reálny príklad klasickej elektroinštalácie v menšom rodinnom dome o rozlohe 120m2. Prvým faktorom môže byť pre mnohých cena. Je však veľmi individuálne určiť základnú cenu elektroinštalácie, tá sa totižto odvíja od množstva vypínačov a zásuviek, dĺžky trás kabeláže, počet pohonov exteriérových žalúzií, ale pre náš príklad, ak urobíme priemer z viacerých kalkulácií dostaneme sa na sumu cca. 5000 EUR. Od tejto sumy by sme mohli ešte odpočítať časti, ktoré má inteligentná aj klasická elektroinštalácia spoločné, čiže napríklad: vonkajšia elektromerová skriňa, práca ako vykopanie a natiahnutie prívodného káblu, realizácia bleskozvodu, ekvipotencionálna svorkovnica a doplnkové ochranné pospájanie, osadenie elektrického rozvádzača, revízna správa a dostaneme sa na sumu inštalácie cca. 3000 EUR a týmto pádom máme prvý porovnávací faktor.

Čiže máme cca. 3000 EUR, aby sme urobili iba vnútorné rozvody v dome, ako svetlá, zásuvky, dátové rozvody, žalúzie a podobne, čo sa v princípe za túto sumu dá zrealizovať. Aby sme vedeli problematiku jasne ozrejmiť, uvedieme ďalšie dva konkrétne prípady. Prvý príklad, dajme tomu, že v spálni budete chcieť mať jedno veľké hlavné svetlo, (spravidla v strede stropu), ktoré budete chcieť ovládať pri dverách, ale aj na každej strane postele a aj pri balkónových dverách keď pôjdete na terasu, aby ste mohli za sebou zhasnúť. Defakto sa bavíme o ovládaní jedného svetla zo štyroch miest. V klasickej elektroinštalácií by ste postupovali následne : Prívodný elektrický kábel by ste viedli do prvého vypínača(č.6), odkiaľ by ste sa vetvili do svetla v strope a prepojovacím káblom do ďalších troch vypínačov(č.7+č.7+č.6). Použijeme dva druhy káblov a to CYKY-J 3×1,5 (cca. 0,50 EUR/1m) kde počítame 10m od el. rozvádzača k prvému vypínaču + 5m k svetlu v strope a CYKY-O 3×1,5(cca. 0,55 EUR/1m), kde počítame na prepoje medzi vypínačmi 15m. Celkovo sme minuli elektrického káblu za 15,75 EUR. V inteligentnej elektroinštalácií ale postupujeme trochu inak. Neťaháme prívodný kábel do vypínača, ale už rovno od rozvádzača do svetla a na prepoje medzi vypínačmi využívame tiež iný kábel. Využijeme tiež dva druhy káblov a to CYKY-J 3×1,5 (cca. 0,50 EUR/1m) kde počítame 13m od el. rozvádzača k svetlu a FTP kábel Cat. 5E(cca. 0,30 EUR/1m) kde počítame na prepoje medzi vypínačmi 15m. Celkovo sme minuli káblu za 11 EUR, prakticky povedané oproti klasickej elektroinštalácií ušetríte na kabeláži. Markantné cenové rozdiely sa však násobia na zložitosti ovládania svetiel. Keď pri klasickej elektroinštalácií je už značne zložité urobiť ovládanie dvoch svetiel s dvojvypínačom s viacerých miest, no pri inteligentnej elektroinštalácií je to úplne jedno, pretože si miesto klasického dvojvypínača môžete dať napríklad malý displej a ovládať tak svetlá v celom dome z jedného miesta.

I keď trošku z iného súdku druhým ale zato veľmi dobrým príkladom je zónová regulácia kúrenia. Z osobnej skúsenosti, môžeme povedať, že skoro každá druhá realizácia kúrenia, nie je po stránke regulácie urobená správne. Pričom po finančnej stránke platba za kúrenie je býva značne horibilná položka. Bežne sa stretávame s tým, že rodinný dom má iba jeden termostat, ak je to dvojposchodový dom v lepšom prípade nájdeme jeden termostat na prízemí a druhý na poschodí. A asi najhoršie riešenie je, keď máte dvojpodlažný dom s krbom a rozhodnete sa, že si urobíte príjemnú atmosféru zapálením pár polienok. Krb ohreje teplotu v miestnosti, kde je aj dispozične umiestnený termostat a kotol logicky prestane kúriť a potom v druhých izbách máte zimu, pretože tam teplo z krbu až tak dobre neprenikne. Klasická elektroinštalácia na tieto problémy v princípe nemá rozumné riešenie. Môžete si však dať domontovať externý systém, ktorý zastreší celú zónovú reguláciu systému, ten však s montážou pohybuje okolo 1500 EUR, samozrejme individuálne podľa počtu okruhov kúrenia. Na druhú stranu, moderné systémy inteligentnej elektroinštalácií majú bežne implementovanú aj zónovú reguláciu kúrenia a vy si veľmi komfortne nastavíte v každej izbe teplotu akú práve požadujete a izby ktoré nevyužívate bežne, ako napríklad hosťovskú izbu buď ju proste úplne vypnete, alebo si iba stlmíte kúrenie. A ak si zakúrite v krbe, nemá to absolútne žiadny negatívny vplyv.

To, čo sa jednu stranu ušetrí pri klasickej elektroinštalácií na kabeláži a pri montáži externých systémov ako regulácia kúrenia, elektronický zabezpečovací systém sa zase pridá k nákupu komponentov inteligentnej elektroinštalácie a tým sa „misky váh“ v princípe vyrovnajú a následne zistíme cenový rozdiel medzi inteligentnou a klasickou elektroinštaláciou je skutočne minimálny, pretože základ inteligentného systému napríklad : Controller (mozog inteligentného systému) + spínací aktor (na ovládanie) na 12 svetiel a na 4 okruhy žalúzií + zdroj + vypínače kúpite do 1500 EUR.

Nehovoriac o tom, že inteligentnou elektroinštaláciou získate veľmi veľký užívateľský komfort. Jednou z výhod je to, že dokážete priradiť k vypínaču na stene iné svetlo ako je práve aktuálne. To pri klasickej elektroinštalácií bez búracích prác nie je proste možné. Cez mobilné zariadenie si zase nastavíte kedykoľvek teplotu v miestnosti, čo oceníte hlavne v lete, keď prídete do klimatizovaného priestoru. A samozrejmosťou je úspora nákladov za kúrenie. O výhodách a nevýhodách inteligentnej elektroinštalácie a o možnostiach čo sa všetko dá a čo zase nie sa budeme venovať v ďalšom článku…

Ján Čambal
J&P Technology GROUP