Po prečítaní nadpisu možno mnohých z Vás napadnú kadejaké konšpiračné teórie. Každopádne však používanie WIFI (bezdrôtových) sietí prináša so sebou určité skryté riziká o ktorých sa toho popísalo už naozaj dosť. Faktom aj tak naďalej zostáva, a to zároveň aj vyplýva zo štatistiky, že až 75 % firiem stále nepoužíva dôkladné zabezpečenie bezdrôtových sietí. Našim cieľom ale nie je opierať sa o štatistiky, či strašiť bežných používateľov. Chcel by som Vám popísať skutočný prípad, ktorý sa stal v jednej firme. Verím, že po prečítaní článku, si vytvorí každý vlastný názor.

Už dlhé roky sme sa starali o jednu firmu, ktorá sa venuje daňovému poradenstvu. Všetky klientske stanice (počítače) mali spojené pomocou LAN siete, čo je dnes už úplne bežné. Všetci boli aj tak ešte v samostatnej podsieti, ktorá nemala žiaden prístup do celosvetovej siete internet. Firemné maily mali vyriešené veľmi zložito a prácne sa s nimi robilo, čo bola daň za vysokú bezpečnosť. Jedného dňa ale prišli s požiadavkou pripojiť do siete „WIFI Access point“ (bezdrôtový vysielač). Nakoľko my ale dobre poznáme túto problematiku, kvôli vysokej bezpečnosti sme preto odmietli zapojiť toto zariadenie do existujúcej siete LAN. Pochopiteľne sme dostali okamžite výpoveď a bola s nami rozviazaná servisná zmluva. Aj keď nám to bolo veľmi ľúto, že sme stratili dobrého a platiaceho zákazníka, verili sme v naše profesionálne rozhodnutie. Nechceli sme si totiž zobrať na „krk“ niečo, kde sme videli potencionálne nebezpečenstvo a tak sme radšej ustúpili.

Čas pomaly plynul a my sme o našom bývalom zákazníkovi nepočuli skoro dva roky. Jeden deň však zazvonil telefón a tam sa ozval náš starý klient. Mal problém s celou počítačovou sieťou a nevedel sa pohnúť ďalej. Nefungoval mu ani procesný software, v ktorom pracovali všetci jeho zamestnanci. Slovo dalo slovo a tak sme nakoniec k nemu vyrazili na pomoc. Na naše prekvapenie, skutkový stav nebol zlý, ale pripomínal skôr apokalypsu. Zistili sme, že bola poškodená účtovná databáza, zmizla firemná elektronická komunikácia a bolo poškodené jadro serverového systému. Nefungoval prístup na internet, boli zmenené prístupy a podobne. Proste fakt nastal závažný problém. Najhoršie na tom bolo, že zmazané časti dát už boli nahradené novými súbormi, čo ešte viac sťažilo ich obnovenie. Nakoniec sme ani nedokázali všetko vrátiť do pôvodného stavu a eliminovať tak vzniknutú škodu. Celkové škody sa tak vyšplhali na cca 300 000 v tej dobe ešte slovenských korún. Daná firma preto skoro skrachovala. Ale asi Vám ešte stále nie je jasné, čo sa stalo ? My sme na to ale prišli…

Zistili sme, že sa niekto o 02:47 nabúral do WIFI (bezdrôtovej siete), zmazal presne vybraných klientov a celú mailovú komunikáciu. Na zmazané časti pevných diskov (HDD) boli nakopírované nové mediálne súbory a nebolo možné obnoviť stratené dáta. Nakoniec bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Kto a odkiaľ to urobil sa nepodarilo zistiť nám ani polícii, každopádne to bol niekto, kto chcel za každú cenu škodiť a takýchto prípadov z roka na rok len narastá.

Ako sa presne dá nabúrať do bezdrôtových sietí , respektíve ich „hacknúť“, tu v žiadnom prípade popisovať nebudem. Vám však postačí informácia, že to trvá od 15 do 40 minút a dnes je to možné urobiť aj cez mobilné zariadenia. Teda ak už chcete používať WIFI sieť, majte ju prosím fyzicky oddelenú od Vašej počítačovej siete. A pokiaľ to už musí byť na jednej spoločnej sieti, nastavte riadne bezpečnosť WIFI siete. Poznáte to príslovie : „ že čert nikdy nespí“ ? V tomto prípade to platí dvojnásobne. A keď sme už pri tých prísloviach, myslím, že je dôležité mať na pamäti ešte jedno : „nikto to nepotrebuje, pokiaľ sa niečo nestane“.

Dúfame, že už každý má svoj vlastný názor na túto problematiku. Ak sme Vás náhodou vystrašili, to nás síce mrzí, ale aspoň ste pochopili reálne hrozby, ktoré sú v dnešnej dobe stále podceňované. Ak si stále nie ste istý, či máte adekvátne nastavenú bezpečnosť, môžete sa nám ozvať a prípadne to s nami skonzultovať, alebo k Vám vyšleme niekoho z našich odborníkov. My síce ponúkame drahšie riešenia ako naša konkurencia, ale všetky dáta našich klientov sú v absolútnom bezpečí. Nebudeme tu ani naivne tvrdiť, že bezpečie našej siete je sto percentné. Každopádne my máme vždy dve samostatné siete, takže ak by sa ja podarilo prebúrať naše zabezpečenie, nie je ani čo ukradnúť, pretože všetci so robia na samostatnej káblovej sietí. No nezabudli sme ani na technicky zdatných ľudí, pre tých sme zase pripravili článok : PROFESIONÁLNE NASTAVENIE WIFI, kde píšeme postup, ako sa chrániť. Veríme, že sa naše riešenie od J&P Technology GROUP bude páčiť aj Vám…