Revízia elektrických spotrebičov
Vykonávame pre firmy, ubytovacie zariadenia, kancelárie, developerské spoločnosti od 50 kusov spotrebičov. Revízie vykonávame v celom Bratislavskom kraji a okolí
Vykonávame pre firmy, ubytovacie zariadenia, kancelárie, developerské spoločnosti od 50 kusov spotrebičov. Revízie vykonávame v celom Bratislavskom kraji a okolí
ako na to ?
Ak hľadáte revízie či kontrola elektrických spotrebičov, tak ste na správnej adrese. Hovorme prakticky a ujasnime trochu danú problematiku revízií elektrických spotrebičov:
Elektrický spotrebič je definovaný ako zariadenie určené k premene elektrickej energie na iný druh energie, napríklad na svetlo, pohon motora mixéra a podobne. Revízia elektrických spotrebičov preveruje bezpečnosť zariadenia pri jeho používaní.
Predmetom revízie : Rozumieme odborná prehliadka a odborná skúška, kde zistíme stav Vášho elektrického spotrebiča z pohľadu jeho bezpečnosti pri používaní a bezpečnosti pred zásahom elektrického prúdu. Revízia elektrických spotrebičov sa vykonáva na základe normy STN 33 1610 – Revízie a kontroly elektrických spotrebičov počas ich používania.
Pre každý elektrický spotrebič v zmysle normy vykonáme danú revíziu, kde realizujeme tieto revízne úkony :
• Odborná prehliadka a stav elektrického spotrebiča, vrátane jeho častí
• Odborná skúška odporu ochranného vodiča elektrického spotrebiča
• Odborná skúška odporu izolácie elektrického spotrebiča
• Odborná skúška unikajúcich prúdov elektrického spotrebiča
• Odborná skúška rozdielového prúdu elektrického spotrebiča
• Skúška chodu
Na záver vypracujeme revíznu správu elektrického spotrebiča, ktorú Vám odovzdáme. Ešte treba podotknúť, že revíziu elektrických spotrebičov treba vykonávať podľa predpísanej lehoty pre daný elektrický spotrebič ako aj vždy po vykonanej oprave, alebo úprave daného elektrického spotrebiča.
Z pohľadu normy STN 33 1610:2002 sa elektrické spotrebiče rozdeľujú spotrebiče podľa spôsobu ich používania do piatich skupín.
• skupina A – Spotrebiče poskytované formou prenájmu ďalšiemu používateľovi
• skupina B – Spotrebiče používané vo vonkajšom prostredí (na stavbách, poľnohospodárskych prácach a pod.)
• skupina C – Spotrebiče používané pre priemyselné a remeselné činnosti vo vnútorných priestoroch
• skupina D – Spotrebiče používané vo verejne prístupných priestoroch (školy, kluby, hotely a pod.)
• skupina E – Spotrebiče používané k administratívnej činnosti (počítače, tlačiarne a pod…)
Na základe zatriedenia elektrických spotrebičov do skupiny vieme určiť lehoty revízií a kontroly z nasledujúcej tabuľky:
Vysvetlivky k tabuľke lehôt pre výkon revízie elektrických spotrebičov:
Spotrebiče držané v ruke sú také prenosné spotrebiče určené k tomu, aby bol počas normálneho používania boli držané v ruke, pričom prípadný motor je ich neoddeliteľnou súčasťou spotrebiča.
Prenosný spotrebič je taký spotrebič, s ktorým sa pri práci manipuluje, alebo iný ako je pripevnený spotrebič s hmotnosťou menšou ako 18kg.
Neprenosný spotrebič je taký spotrebič, ktorý nie je prenosný, alebo elektrický spotrebič ktorý je pripevnený.
Pripevnený spotrebič je taký elektrický spotrebič, ktorý je určený k používaniu, keď je pripevnený k podložke alebo iným spôsobom zaistený na určitom mieste.
Poznámky:
1) V prípade používania elektrických spotrebičov ako napríklad elektrického náradia sú lehoty pravidelných revízií odvodené podľa pracovného využitia (v zmysle normy STN 33 1600). Pri určovaní lehoty revízie elektrického spotrebiča sa používajú lehoty ktoré sú kratšie.
2) Lehoty kontroly a revízií sa uplatňujú tiež u elektrických spotrebičov aj v prípade ich dlhodobého prenájmu.
3) Kontroly a revízie elektrických spotrebičov sa vzťahujú aj na predlžovacie, pohyblivé alebo odpojiteľné prívody.
4) Lehoty sú stanovené jednotne pre spotrebiče triedy ochrany I, II, III.
5) Revízie pripevnených spotrebičov môže vykonávať iba revízny technik.
Elektrické spotrebiče delíme v princípe na bielu a čiernu techniku, kancelárske spotrebiče, IT spotrebiče, respektíve podľa ich charakteristiky ako napríklad:
• Čierna technika sú elektrické spotrebiče ako napríklad : TV, domáce kiná, Xbox a pod…
• Biela technika sú elektrické spotrebiče ako napríklad : Chladnička, práčka a pod…
• Kancelárska technika sú elektrické spotrebiče ako napríklad : Tlačiareň, skartovač a pod…
• GASTRO technika sú elektrické spotrebiče ako napríklad : Výkonový elektrický gril, fritéza
• Výpočtová technika sú elektrické spotrebiče ako napríklad : Počítač, notebook a pod..
• Pohyblivé prívody a šnúrové prevedenia ako napríklad : Bubnové predlžovačky a pod…
• Elektrické náradie ako napríklad : elektrická vŕtačka, elektrický hoblík a pod…
Vedeli ste napríklad o tom, že revízia na elektrické spotrebiče je nevyhnutá aj vtedy, keď prenajímate nehnuteľnosť a to z toho dôvodu, aby ste vedeli, že vaše spotrebiče sú bezchybné a zároveň, že v prípade ak by sa nájomníkovi nebodaj niečo stalo, aby ste VY ako majiteľ boli právne krytý. Okrem iného treba spomenúť aj to, že pokiaľ prenajímate nehnuteľnosť, povinnosť revízií Vám vyplýva aj zo zákona.
Ďalší príklad môže byť aj hotel, alebo gastro prevádzka. Pre krátky prehľad v legislatíve uvedieme niekoľko citácií zákonov pre pochopenie problematiky revízií elektrických spotrebičov :
V zmysle §9 “Kontrolná činnosť” zákona č. 124/2006 Z.z. ods.1 , je zamestnávateľ povinný vykonávať :
Kontrolná činnosť
Zamestnávateľ je povinný sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zásad bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania na pracovisku a bezpečných pracovných postupov, najmä kontrolovať :
V zmysle §13 Bezpečnosť stavieb, pracovných priestorov, pracovných prostriedkov a pracovných postupov
zákona č. 124/2006 Z.z. ods.1 , je zamestnávateľ povinný vykonávať :
Odsek 3 : Zamestnávateľ môže užívať stavby, ich súčasti a pracovné priestory, prevádzkovať pracovné prostriedky a používať pracovné postupy, len ak zodpovedajú predpisom na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ak sú dodržané podmienky, ktoré vymedzil ich projektant, konštruktér, tvorca alebo výrobca a po vykonaní údržby, prehliadok, kontrol, skúšok, úradných skúšok alebo odborných prehliadok a odborných skúšok ustanovených osobitnými predpismi16) alebo technickou dokumentáciou výrobcu.
Revízie elektrických spotrebičov vo finálnom výsledku znamená to, že dostávate od nás revíznu správu o vykonaní
odbornej prehliadky a odbornej skúšky elektrických spotrebičov v zmysle STN 33 1610.
Tento doklad o revízií (OPaOS) si založíte a budete ho archivovať najmenej do vyhotovenia ďalšej revízie elektrického spotrebiča. Táto revízia elektrického spotrebiča, ako doklad musí byť archivovaná až do nasledujúcej revízií elektrického spotrebiča a zároveň tento doklad musíte maž uchovaný v prípade kontroly zo strany štátneho dozoru.