Pri našej práci sa často stretávame s elektroinštaláciami, ktoré nie sú zrealizované k spokojnosti užívateľa. Často chýbajú prvky, ktoré by si klient želal, lebo sa pri plánovaní na ne nemyslelo. Na prevenciu takýchto prípadov sme sa rozhodli napísať tento článok. Dúfame, že pomôže našim klientom, a keď nie, aspoň ich inšpiruje. Na čo všetko treba teda myslieť pri plánovaní a realizácii elektroinštalácií ?

Štart/stop vypínač – pomôcka, ktorá jedným stlačením vypne všetky svetlá prípadne niektoré zásuvkové okruhy. Zmysel má vtedy, ak chce mať užívateľ počas svojej neprítomnosti vypnuté elektrické zásuvky a svetlá v objekte. Môže to byť z dôvodu šetrenia elektriky, prevencie škôd spôsobených prepätím alebo kvôli požiarnej ochrane. Princíp je jednoduchý. Pred elektroinštaláciu celého objektu sa namontuje tzv. „silový vypínač“ (stykač), za ktorý sa naviažu všetky el. okruhy, ktoré budú súčasne zapínané alebo vypínané. Riešenie nie je finančne náročné, vyzerá ako obyčajný vypínač.

Elektrické zásuvky – často chýbajú práve na miestach dôležitých pre klienta. Pri plánovaní je dobré myslieť aj na to, že v dome bude niekto bývať. Vysávač bude treba niekam zapojiť – čiže treba zásuvku za dvere, na chodbách alebo iných miestach, kde sa môže zdať na prvý pohľad zbytočná. Televízor zavesený na stene, okolo ktorého nie sú žiadne káble, vyzerá vkusnejšie ako keď je položený na poličke a trčí spoza neho klbko káblov. Nie je na škodu dať zásuvky aj do exteriéru na kosačku či elektrický gril. Telefón, alebo iné mobilné zariadenia je treba tiež niekde nabíjať. Treba si uvedomiť aj, že do klasických dvojzásuviek niekedy nie je možné pripojiť dva spotrebiče, ktoré majú zahnutý prívodný kábel. Na trhu sú aj také dvojzásuvky, ktorý tento problém riešia. Rozdiel v cene je skoro zanedbateľný.

Elektrické vypínače – nekupujte také, ktoré sa vám nepáčia. Dnes sú dostupné vypínače rôznych dizajnov od bielych po mramorové, kožené a vypínače ktoré už pomaly ani ako vypínače nevyzerajú. Netreba zabudnúť na ovládanie svetla pri posteli, aby ste nemuseli vždy pred spaním vstať a ísť zhasnúť.

Elektrické svetlá – Reguláciou hlavného osvetlenia (stmievač, dimmer), si môžete nastaviť takú intenzitu svetla, akú v danej chvíli potrebujete. Pri hľadaní ihly na koberci to bude 100%, pri romantickej večeri zase menej, aby ste príjemne dotvorili atmosféru. Senzorové (pohybové) svietidlá sa vždy pri pohybe zasvietia a po Vašom odchode samé zhasnú. Vyšším komfortom je nielen to, že si pred vchodovými dverami nemusíte svietiť mobilom pri hľadaní kľúčov, ale ak ich namontujete v ineriéri, nemusíte ručne zažínať a zhasínať. Je síce pravda, že svetlo svieti zbytočne aj chvíľu po vašom odchode, ale v konečnom dôsledku ušetríte, pretože nikdy nezabudnete zhasnúť a nebude sa tak celú noc svietiť.

LED pásy – tu sa treba oddať fantázií, prípadne sa poradiť z dizajnérom. Samostatne posvietené poličky v kúpeľni alebo obývačke dokážu vytvoriť elegantné dekoračné osvetlenie. RGB LED pásikom môžete nastaviť farbu, ktorá práve vyhovuje Vašej nálade.

Inteligentný zabezpečovací systém (alarm), – ochráni Váš cenný majetok. Dnes sa toto bezpečnostné riešenie stáva pomaly nutnosťou. Moderné bezpečnostné systémy však dokážu oveľa viac ako iba strážiť Váš majetok. Dokážu upozorniť na havárie, riadiť kúrenie, ovládať garážové brány a iné. Náš produkt Alarm ako umenie využíva farebnú LCD klávesnicu na zobrazenie 3D pôdorysu Vášho objektu. Takto má užívateľ prehľad o tom, kde má ktoré okno otvorené, prípade vieme klávesnicu využiť ako digitálny foto-rámik či klasický budík. Pri dverách vyzerá dizajnová LCD klávesnica od alarmu lepšie ako „kalkulačka na stene“ (staré typy klávesníc). Inteligentné zabezpečovacie systémy majú aj pokročilé prepojenie domácej automatizácie.

Záplavový detektor – je komponent, ktorý vás dokáže včas varovať pri havárií vytopením a ochráni tak váš majetok. Inštaluje sa na miesta, kde je pravdepodobnosť havárie. V blízkosti vodovodných rozvodov, kuchyne, do pivnice. Ak zaznamená kontakt s vodou, oznámi pomocou SMS správy o tejto skutočnosti, prípadne vydá pokyn na uzatvorenie prívodného ventilu alebo v pivnici spustí čerpadlo. Takto môžete pokojne odcestovať bez strachu, že vás vytopí, vy sa o tom nedozviete a vo vašej neprítomnosti bude všetko niekoľko dní namočené vo vode.

Dymový detektor – v susednom Česku už povinnosť, u nás opomínaná súčasť vybavenia. Ak sa pokazí krbová vložka, alebo požiar vznikne iným spôsobom, neudusíte sa v spánku. Dymový detektor Vás zobudí. Pri včasnom odhalení požiaru vnikajú menšie škody.

Riadenie kúrenia – V dnešnej dobe drahej elektriky a plynu sa oplatí myslieť na reguláciu kúrenia na diaľku. Riadenie kúrenia cez mobilný telefón alebo internetové pripojenie je dnes už bežným štandardom. Poskytuje nielen väčší komfort, ale aj šetrí finančné prostriedky. Odporúčame ho hlavne na chatách. Ak zapnete kúrenie cez telefón, pri vašom príchode už máte príjemne vyhriatu chatu.

Ochrana pred predpätím – Kým prúdový chránič je povinný komponent každej novej elektroinštalácie, zvodič prepätia sa často opomína. Je to súčiastka, ktorá chráni Vaše elektrické spotrebiče. Odbornú charakteristiku Vám vysvetlí váš elektrikár, prípadne aj my.

Elektroinštalácia v exteriéri – nezabudnite na osvetlenie chodníkov, záhradných rastlín, fontány a podobne. Ku všetkým spotrebičom treba priviesť prúd ešte počas stavby domu. Prebúravať sa cez dokončenú fasádu je neestetické a môže neskôr spôsobiť problémy s presakovaním vody. Vyhrievanie chodníkov v zime je šikovné riešenie pre tých, ktorí nechcú odhŕňať sneh. Ak budete mať posuvnú bránu, v zime je výhodné ju vyhrievať, aby nezamrzla a išla otvoriť aj keď nasnežilo, bol odmäk a prituhlo. Zablokovať si auto vo dvore kvôli zamrznutej bráne je veľmi negatívny zážitok. Spravidla sa to stane, keď sa človek najviac ponáhľa. Ak si nie ste istí, kde bude čo v exteriéri rozmiestnené, nezabudnite si nechať vyviesť z domu rezervné káble a počítať aj s rezervou na istiace prvky v rozvádzači. Niekoľko metrov kábla navyše nie je veľká položka, neskôr môže ale ušetriť veľa nepríjemností a zbytočných nákladov.

Slaboprúdové rozvody – To čo stačilo pred troma rokmi, je už dnes takmer nepoužiteľné. Rozvod k televízorom je štandardom. Netreba zabúdať na HDMI pripojenie k TV. Obraz v HD kvalite je lepší ako analógový a je zbytočné kupovať nový plochý televízor pre toho, kto chce pozerať jemne zrnitý obraz prenášaný koaxiálnym káblom. Treba myslieť na internetové a telefónne zásuvky (štruktúrovaná kabeláž), USB rozhranie na nabíjanie mobilných zariadení, kamerový systém, digitálny vrátnik a pod. Bezdrôtový router na WIFI pripojenie treba niekam umiestniť a zapojiť ho do el. zásuvky. Poskytovateľ internetu musí niekade priviesť prepojovací kábel do domu. Aký druh kábla to bude závisí od výberu poskytovateľa. Rozumne potiahnuté rezervné káble pri stavbe domu vedia neskôr ušetriť nielen náklady, ale umožnia zrealizovať kamerový systém, internetové pripojenie, video vrátnik alebo drôtový telefón či fax bez zalištovania objektu.

Všade kde by ste chceli mať svetlo, LED pás, nejaký spotrebič, prípadne niečo ovládať – tam všade treba dať kabeláž. Aj keď sa rozhodnete daný komponent nateraz nekúpiť, je rozumné mať už na tom mieste prípravu naň. Veľmi často sa stretávame s prípadmi, keď si klient krátko po dokončení domu uvedomí, že by chcel a potrebuje ešte toto a tamto. Keď máme napríklad na dokončenú fasádu domu inštalovať kamerový systém, už to bohužiaľ nejde urobiť esteticky bez prerobenia celej fasády. Riešením sú rôzne lišty a drobné stavebné práce potrebné na schovanie kabeláže. Výsledný efekt je vždy menej estetický ako kabeláž pod fasádou. Je pravda, že niektoré veci idú urobiť aj bezdrôtovo. Drôtový komponent je však vždy spoľahlivejší, plní svoju funkciu kvalitnejšie a býva spravidla o dve tretiny lacnejší ako bezdrôtový. Najčastejšie sa zabúda na zavedenie internetu do domu, ktoré väčšinou končí v krémových umelohmotných lištách na vonkajšej a vnútornej stene. Chýbanie trojfázového prúdu v kuchyni vylučuje použitie indukčného sporáku. Na rodinných domoch často chýba zásuvka na 380V, ktorá by slúžila na pripojenie štiepačky, cirkulárky alebo sušičky. Aj keď nie vždy sa táto zásuvka využije, viete čo budete potrebovať za 10 rokov? Pri návrhu a aj pri realizácií treba myslieť dopredu a snažiť sa na nič nezabudnúť. Pokiaľ si nie ste istí, oslovte nás. S elektroinštaláciami máme praktické skúsenosti a radi Vám poradíme ako postupovať.

Ďakujeme.
S pozdravom: Ján Čambal (CEO)