Každý kto stavia dom, alebo ide rekonštruovať elektroinštaláciu stojí pred otázkou, ako naťahať káble a či urobiť klasickú elektroinštaláciu, alebo inteligentnú elektroinštaláciu? Užívateľsky a zjednodušene – aký je v tom vlastne rozdiel a prečo to treba zvážiť?

Inteligentná elektroinštalácia sa od klasickej elektroinštalácií líši de facto možnosťami zoskupenia tlačidiel, schopnosťou ovládať čokoľvek odkiaľkoľvek a aplikáciou v telefóne.

Zoskupenie vypínačov na stene môže byť pre niekoho dizajnová záležitosť, no každý výrobca ponúka širokú škálu možností, niektorí až „od výmyslu sveta“ ako to realizovať. Zmyslom je natlačiť čo najviac vypínačov do jedného multifunkčného vypínača. To je veľmi výhodné, ak chce niekto ovládať z jedného miesta veľa vecí. Pri klasických vypínačoch býva hranicou päť-rámik, ktorý zaberá veľa miesta. Mať dva päť-rámiky s vypínačmi pod sebou je už za hranicou estetiky aj väčšiny funkcionality pokiaľ ich nemáte označené fixkou. Inteligentná elektroinštalácia zmestí aj osem tlačidiel do „jedného rámiku“. Existujú ale aj ovládače s otočným gombíkom, dotykové, podsvietené, s displejom a ich rôzne kombinácie. Mať termostat s displejom „zabudovaný“ vo „vypínači“ je veľmi atraktívna a praktická vec.

Ovládať čokoľvek kdekoľvek znamená, že každé tlačidlo môže ovládať niečo v iných miestnostiach, exteriéri, alebo prakticky kdekoľvek na svete, kde je internet. Na rozdiel od klasickej elektroinštalácie sa to dá preprogramovať a zmeniť bez prerábania kabeláže. Ďalšou výhodou je „združovanie“ – dá sa ovládať viac vecí naraz, ktoré sa inak ovládajú samostatne. To sa v klasickej elektroinštalácii nedá urobiť. Takto sa dajú robiť napríklad „scény“. Najreprezentatívnejšia funkcia inteligentnej elektroinštalácie je „master OFF“ – tlačidlo pri dverách von, ktorým sa vypína všetko. Nestane sa vám tak, že sa vrátite domov (najlepšie po dovolenke) a zistíte že sa niekde celý čas svietilo. Takéto tlačidlo na dosah z postele tiež nie je na škodu.
Ovládanie aplikáciou v telefóne nebudem rozpisovať, spomeniem azda, že funguje cez internet aj mimo domu. Aj z iného štátu. Načo je to dobré? No, keď treba zapnúť kúrenie alebo odmrazovanie, alebo klimatizáciu niekam kam sa ide alebo poznať teplotu, stav niečoho, dostať varovanie… Alebo z postele vedieť ovládať všetko bez „tlačidlovej steny“.
Pre zjednodušenie som nespomenul množstvo ďalších schopností inteligencie ako podmienky, časovače, automatizácia, neparametrizované inštalácie…

Takže ako na lacnú inteligentnú elektroinštaláciu ?

Čo si málokto uvedomuje – nie je tak že buď mám klasickú alebo inteligentnú elektroinštaláciu s plnou parádou… Inteligentná elektroinštalácia sa dá urobiť aj tak, že vyzerá a chová sa ako obyčajná. Užívateľ si môže vybrať iba niektoré horeuvedené vlastnosti. Niekomu vôbec „netrhá žily dizajn“ a nepotrebuje luxusné sklenené vypínače ani super mega aplikáciu v telefóne ktorú možno použije tak raz za rok. Ale taká funkcia „master OFF“ (všetko vypni) pri dverách do domu, vytiahnuť všetky rolety ráno jedným stiskom tlačítka a nechodiť po všetkých izbách, to by bolo super. V našich firemných priestoroch máme nainštalovanú práve takúto inteligentnú elektroinštaláciu s kombináciu klasických a inteligentných tlačidiel.

Ale ako je to z cenou? Treba vychádzať z toho, že sklenený dotykový vypínač zo šiestimi tlačidlami stojí cca 200€, sklenený vypínač s displejom stojí cca 400€ , no klasický obyčajný vypínač (charakteristika 1/0) stojí 5-10€ podľa dizajnu. Ovládacie tlačidlá tvoria niekedy polovicu niekedy až dve tretiny ceny komponentov inteligentnej elektroinštalácie. Ak si nedáte žiaden špeciálny vypínač, ale použijete klasické, vyjde to na vypínačoch lacnejšie ako klasická elektroinštalácia, pretože vypínače charakteristiky 1/0 stoja menej ako vypínače charakteristiky 6/0 tkz schodiskové ktorý potrebuje v klasickej elektroinštalácií viac…

Ak chcete ovládať iba obyčajné svetlá a rolety, vystačíte podľa množstva s niekoľkými modulmi inteligencie a programovanie je relatívne rýchle. Cena kabeláže by mala byť podľa rozloženia objektu v prospech inteligentnej elektroinštalácie. Dátové káble, ktoré sa ťahajú do vypínačov pri inteligentnej elektroinštalácii sú lacnejšie ako silové, ktoré sa používajú pri klasickej elektroinštalácii, pretože obsahujú menej medi. Platí, že s čím viac miest treba ovládať jedno svetlo, tým je rozdiel väčší. Ak chcete ušetriť a potiahnuť si kabeláž sami (viď náš článok ako ušetriť pri elektroinštalácii a nič nepokaziť – elektroinštalácia svojpomocne) a trúfate si, môžete si zapojiť sami aj vypínače, pretože je to slaboprúd do 12V. V takomto prípade vás vyjde inteligentná elektroinštalácia sčasti svojpomocne lacnejšie ako klasická na kľúč.

Množstvo ušetrených finančných prostriedkov závisí od návrhu systému inteligentnej elektroinštalácie. S takýmito projektami máme bohaté skúsenosti, radi Vám pomôžeme.