Dnes sa budeme venovať Vášmu rozhodnutiu realizovať inteligentnú elektroinštaláciu. Treba si však povedať, že na tejto ceste za inteligentným a komfortným bývaním, čaká množstvo ťažkých prekážok a bude treba zdolať niekoľko dôležitých mét.

Úvodom preto treba spomenúť, že dve absolútne kľúčové veci nesmiete nikdy podceniť. A tými sú, dobrý projekt a dobrá realizačná firma. Opomenutím týchto vecí, urobíte osudové chyby, čím vznikne taký malý príbeh s nemilým koncom…

Dobrý projekt resp. technický plán a návrh je základom úspechu, pritom aj tak žiaľ veľa montážnych firiem stroskotá práve na tomto. Projekt by sa mal robiť na základe skúsenostiach technika a na základe tkz. „prípadovej štúdie“, kde Vy ako investor zadefinujete svoju predstavu. Napríklad: kedy a ako odchádzate z domu, aké máte radi osvetlenie pri pozeraní TV, kde všade chcete počúvať hudbu, aké si budete želať hodnoty kúrenia v izbách a podobne. Ďalším problémov je, že bez projektu je veľmi obtiažne robiť neskoršie zmeny, pretože káble sa už veľmi ťažko ťahajú, keď máte urobené obklady a je čerstvo vymaľované. Preto je veľmi dôležité mať dobrý projekt a mať káble počas hrubej stavby tam, kde majú byť. A absolútne kľúčový je práve výber dobrej realizačnej firmy. Nerozhodujte sa však iba na základe ceny, dôležitejšie faktory sú skôr referencie a napríklad aj to, či sa technikovi dovoláte vždy keď potrebujete, alebo ako dlho je už firma na trhu. Je taktiež nesmierne dôležité, aby v prípade poruchy prišiel niekto na servis bezodkladne. Žiaľ dnešná prax na Slovensku je na zaplakanie… Stále sa stretávame s tým, realizačná firma nasľubuje „hory-doly“, no v konečnom dôsledku, zisťujete že veľa vecí nefunguje korektne a kým sa zbadáte a spomeniete slovo reklamácia nikto Vám už nezdvíha telefón. Je potom veľký problém potom nájsť technikov, ktorí si s tým poradia a asi aj preto je naša firma na pol roka dopredu vybookovana…

V princípe existujú dve úrovne realizácie inteligentnej elektroinštalácie a to je základná a komplexná. Ako už názvy prezrádzajú do základnej inštalácie sa implementujú dôležité časti ako ovládanie svetiel, žalúzií aj kúrenia. Druhá úroveň je už omnoho náročnejšia, pretože tu sa už implementujú všetky systémy, ako napr. alarm, kamery, rekuperácia, audio a začínajú sa vytvárať automatizované procesy. Aj tu platí priama úmera, že za veľa peňazí, máte veľa muziky, avšak poteší aj to, že zo základnej verzií sa dá postupne „upgradovať“ na komplexnú automatizáciu. Záleží od toho čo chcete a požadujete. Pre slušné bývanie stačí aj základná úroveň…

Inštalácia základnej úrovne inteligentnej elektroinštalácie zahrňuje, riadenie svetiel v tom zmysle, že ich viete ovládať „vypínačmi“ na stenách ale aj zo svojho mobilného zariadenia. Výhodou inteligentnej inštalácie je aj to, že ak Vám toto ovládanie na „vypínačoch“ nevyhovuje jednoducho to softvérovo zmeníte. Na podobnom princípe dokážete ovládať aj žalúzie, tu ešte v lepšom prípade fungujú aj centrálne funkcie, ako napr. otvor alebo zatvor všetky žalúzie naraz. V základnej úrovni je väčšinou aj ovládanie kúrenia riešené zónovou reguláciou, ktorá Vám umožní nastaviť si v každej izbe ľubovoľnú teplotu…

Základná inštalácia inteligentnej elektroinštalácie je taká prvá dôležitá méta, ktorú by ste mali zvládnuť pretože sa už predpokladá že máte dobrý projekt, našli ste dobrú firmu a postavili ste pevné základy IQ systému. Skutočné komfortné a inteligentné bývanie však začína až komplexnou úrovňou montáže, pretože sa začínajú vytvárať automatizácie, čiže procesy ktoré Vám šetria čas a prinesú sľúbený komfort. Prvým dôležitým faktorom pre implementáciu do riadenia domu je EZS (Elektronicky Zabezpečovací Systém). Alarm, ktorý okrem iného vo dne v noci stráži Váš majetok, poskytne domu však aj dôležité informácie ako to, či je niekto doma, alebo nie je a najmä kto a kedy práve vrátil. A tu si môžeme uviesť pekný príklad automatizácie. Po Vašom odchode z domu, čiže zapnutí alarmu sa všetky svetlá a nepotrebné zásuvky automaticky vypnú. Kúrenie sa dá do útlmového režimu a kotol prestane sa nahrievať teplú vodu, ostáva v pohotovosti iba solárny systém, pretože slnečnú lúče sú stále zadarmo. Začne upratovať aj robotický vysávač, nakoľko nie ste doma, rekuperácia dom riadne vyvetrá. Zaujímavá automatizácia sa dá urobiť aj pre večerný príchod domov. Po otvorení vchodových dverí sa automaticky zapne svetlo na chodbe. Po od-alarmovaní domu sa zapne osvetlenie v predsieni, vypne sa osvetlenie v chodbe, pustí sa príjemná hudba v kuchyni, zapne ohrev vody a podobne. Úplne bežne sa riešia poruchy kotla, či čerpadla tak, že dom automaticky pošle SMS správu údržbárskej firme. Pri montáži komplexne inteligentnej elektroinštalácie v princípe nie je limit na jej možnosti, je iba na Vás čo si želáte, možnosti sú veľmi rozsiahle. Zložité úlohy si však budú vyžadovať veľa času na práci a čas sú zase peniaze s čím treba logicky kalkulovať.

Aký typ či značku inteligentnej elektroinštalácie vybrať pri realizácií, je náročná úloha, robí sa to individuálne podľa náročnosti projektu a požiadaviek zákazníka. V zásade platí, že nie sme taký bohatý, aby sme si kupovali lacné veci, pretože ich budeme musieť časom kúpiť ešte raz a pri elektroinštalácií to výrazne neodporúčame.

V princípe existujú dva typy systémov. Jeden z najrozšírenejších je tkz. decentralizovaný systém riadenia KNX. Má dva obrovské benefity, tým že je decentralizovaný čo znamená že jednotlivé komponenty pracujú nezávisle na sebe a v prípade poruchy nehrozí kolaps celého systému. Druhá výhoda je tá, že KNX je celosvetový štandard a produkty od rôznych výrobcov budú vždy kompatibilné, čo je z pohľadu servisu perfektné. Nevýhodou je cena a značná časová náročnosť inštalácie aj servis. Ďalším typom sú centralizované systémy, ktoré majú na trhu početnejšie zastúpenie. I keď majú nevýhodu a to že fungujú na princípe centrálnej jednotky a podružných komponentov, ich poruchovosť je však veľmi malá. Zato cena a dostupnosť týchto systémov je veľmi priaznivá. Ono je to v zásade jedno, ktorý typ, či značku si vyberiete, funkcionalitami sú tieto systémy veľmi podobné a kľúčové parametre sú dobrý projekt a dobrá realizačná firma.

Viac o typoch inteligentnej elektroinštalácie, jej štruktúre a komponentoch, si poviem viac zase v budúcom článku.

Ján Čambal (CEO)
J&P Technology GROUP