Elektroinštalácia úplne svojpomocne sa žiaľ nedá zrealizovať, i keď priznávame sa, že s touto otázkou stretávame pomerne často. Objektívne ale existuje možnosť, ako môžete veľkú časť elektroinštalácie urobiť svojpomocne a tak výrazne ušetriť. Ak to budete robiť pod odborným dozorom, vyhnete sa amatérskym problémom a funkčnosť ostane zachovaná, za zlomkovú cenu zákazky na kľúč.

V prvom rade si treba určiť, o akú elektroinštaláciu sa bude jednať. Pre potrebu tohto článku sa budeme venovať konkrétne klasickej elektroinštalácií v rodinnom dome (RD).

Základným a prvým krokom je vždy mať dobrý projekt elektroinštalácie. Často sa stretávame s tým, že projekty elektroinštalácie pre RD – najmä na stavebné povolenie sú také, že ich praktické použitie je iba hodiť ich do krbu a zapáliť. Chýbajú tam napríklad vypínače na svetlo v spálni priamo vedľa postele, kabeláž na alarm a nočné stráženie, zásuvka na vianočné osvetlenie, býva chybne navrhnuté vonkajšie osvetlenie, absentuje kabeláž na reguláciu kúrenia a tak podobne…

Mať dobrý projekt teda neznamená mať lacný projekt na kolaudáciu. Nech už máte ale akýkoľvek projekt, môžete ho priniesť k nám, aby sme Vám ho posúdili, prípadne urobíme spoločne korekcie, pretože Vy ste tí, ktorí budú v tom dome bývať a elektroinštalácia by mala byť podľa Vašej predstavy.

Ak zmeníme termín „svojpomocne“ na „svojpomocne s odborným dozorom“ zrazu sa vynoria mnohé činnosti, ktoré si šikovní majstri môžu vykonať svojpomocne.

Po konzultácií s odborným dozorom, (napríklad s nami), si môžete svojpomocne vykopať jamu na prívodný kábel a vysekať všetky drážky na kabeláž. V prípade potreby Vám trasy drážok nakreslíme na steny. Natiahnutie kabeláže doporučujeme už ale prenechať odbornej firme, nie preto že by ste to nezvládli, ale hlavne preto aby odborná firma držala záruku na celú elektroinštaláciu a garantovala funkčnosť. I keď sa už stalo, že si zákazník po odbornom školení u nás natiahol v dome všetky káble sám a my sme mu už iba zapojili rozvádzač. Zapojenie vypínačov, zásuviek ako aj výrobu rozvádzača a oživenie je nutné nechať už na odborníkov.

Miera svojpomoci závisí od Vašich schopností. Množstvo ušetrených finančných prostriedkov závisí od miery svojpomoci a miera funkčnosti a profesionality výsledku od odbornosti konzultanta. S takýmito projektami máme bohaté skúsenosti, radi Vám pomôžeme.